Spotrebiteľský test: Vaničky do kufra auta

Pridané: 22.9.2021 11:30:00 Počet zobrazení: 4368

22 September 2021

Ako si nezašpiniť kufor auta? Ideálne ho ochráni gumová alebo plastová vanička. Ktorú si však vybrať? Spravili sme za vás malý test.

Spotrebiteľský test: Vaničky do kufra auta

Gumové vane do kufra auta s presným strihom

Ako prvé sme testovali vaničky do kufra auta od českého výrobcu Rigum. A veru že sme im dali zabrať. Rozliaty jogurt, hlina, polystyrén, psie chlpy a dokonca aj maliarska farba. To všetko sme vyčistili veľmi jednoducho, pozrite si video nižšie.

Výhodou gumových vaničiek do kufra auta je najmä to, že sa veľmi ľahko udržiavajú. Stačí ich opláchnuť vodou a je to. Nepotrebujete ani žiadnu špeciálnu autokozmetiku.

Český výrobca Rigum navyše svoje vaničky vyrába presne na mieru do konkrétneho vozidla, kufor auta tak bude chránený od kraja po kraj. Vaničky sú vyrobené z pevnej a odolnej gumy TPE (thermoplastic elastomer), čo je najhrubšia guma na trhu spomedzi všetkých výrobcov. Materiál vaničky odpudzuje vodu, je odolný voči chemikáliám, roztrhnutiu či prepichnutiu.

Menšou nevýhodou sú nižšie 1,5 cm okraje,  ktoré však veľmi pekne priľnú ku bočným stenám kufra a tým zabraňujú znečisteniu pôvodného čalúnenia.

Gumová vanička má špeciálny protišmykový povrch, ktorý zabraňuje pohybu batožiny či nákladu v kufri auta. Testovali sme aj inštaláciu a ohybnosť vaničky, obe sú na jednotku a s vaničkou sa manipulovalo veľmi jednoducho.

 

Video: Test výdrže gumových vaničiek do kufra auta českej značky Rigum

---> NÁŠ TIP: Vaničky do kufra auta od českého výrobcu Rigum

 

Gumové vane do kufra auta s vysokým okrajom

Ako druhé sme do testu zaradili gumové vaničky od poľského výrobcu Rezaw-Plast. Zabudnite na „poľské nepodarky“, Rezaw-Plast je firma, ktorá je na trhu už od roku 1982 a má naozaj kvalitné výrobky. To sa nám potvrdilo aj pri testovaní ich extrémne odolných vaničiek do kufra auta.

Vaničky sú vyrobené z termoplastickej elastomérnej zmesi (syntetickej gumy), ktorá je podobná prírodnému kaučuku, nemá však nepríjemný zápach. Veľkou konkurenčnou výhodou týchto vaničiek je tvar strihaný presne podľa typu vozidla, ale najmä vyvýšený až 5 cm okraj vaničky, ktorý zabráni akémukoľvek úniku nečistôt.

Vanička je ohybná a dobre sa s ňou manipuluje, kedykoľvek ju môžete z auta vybrať a jednoducho vyčistiť vodou. Je odolná voči vode aj najrôznejším chemikáliám. Je prakticky nezničiteľná.

Menšou nevýhodou oproti českému výrobcovi je estetika. Poľské vaničky majú jednoduchý bublinový dizajn, ktorý neoslní, ale ani neurazí. Je hlavne protišmykový, takže svoju úlohu bude plniť na 100%.

---> NÁŠ TIP: Vaničky do kufra auta od poľského výrobcu Rezaw-Plast

 1

Obr. 1: Gumová vanička do kufra auta Rezaw-Plast s vyvýšeným 5 cm okrajom

 

Plastové vane do kufra auta s protišmykovou úpravou

Posledným testovaným výrobkom boli plastové vaničky od poľského výrobcu Rezaw-Plast. Poliaci okrem syntetickej gumy používajú na výrobu vaničiek do kufra auta aj modifikovaný polyetylén, teda pružnú zmes kaučuku a plastu, ktorá je gumová a plastová zároveň. Vďaka tomu je výsledný produkt veľmi pružný a vaničku možno ľubovoľne ohýbať. Dá sa rolovať, nepraská a je imúnna voči teplotným zmenám. Po ohnutí sa vždy vráti do pôvodného tvaru a je takmer nezničiteľná.

Poliaci, ktorých výrobky u nás patria medzi najobľúbenejšie, si opäť dávajú záležať aj na tom, aby vaničky kopírovali presné rozmery kufra auta. Nejde teda o univerzálne vaničky, ale o presne tvarované vaničky na mieru pre konkrétny typ auta. K dokonalej ochrane kufra vášho auta prispieva aj zvýšený 5 cm okraj, ktorý zabráni akémukoľvek presakovaniu tekutiny.

Veľkou konkurenčnou výhodou týchto plastových vaničiek je zabudovaná protišmyková podložka v strede vaničky, ktorá pokrýva veľkú časť batožinového priestoru. Vďaka tomu sa vaša batožina nebude v kufri hýbať ani pri vysokých rýchlostiach na diaľnici či pri potrebe prudšie zabrzdiť alebo ísť do ostrej zákruty.

V porovnaní s gumovými vaničkami je rozdiel v dizajne, plastová vanička je na dotyk aj na pohľad o niečo tvrdšia, na funkčnosti to však nič nemení.

Video: Test výdrže plastových vaničiek do kufra auta poľskej značky Rezaw-Plast

---> NÁŠ TIP: Plastové vaničky do kufra auta od poľského výrobcu Rezaw-Plast

Chcete si vybrať sami podľa vášho typu auta? Smelo do toho, v našom e-shope nájdete vaničky do kufra auta všetkých bežných značiek automobilov. Potešíme sa, ak nám po pár týždňoch napíšete, ako ste spokojní s používaním.

--> DO E-SHOPU: Vaničky do kufra auta

Predvoľby súkromia

Tento eshop používa ku skvalitneniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto eshopu s tým súhlasíte. 

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti